Öngösterim Görseli

TOEIC – İNGİLİZCE (Test of English for International Communication)

Genel Bilgiler

1. Günlük iş ortamlarında kullanılan konuşma ve yazı örnekleri kullanılarak hazırlanmakta olan TOEIC sınavı İngilizce hâkimiyetini ölçmek için uygun ve objektif bir sınavdır. Türkiye’de genellikle bankalar, kurumsal şirketler, danışmanlık firmaları ve yabancı dille eğitim veren eğitim kurumları tarafından tercih edilen bir sınav olan TOEIC, kişinin İngilizce seviyesinin tespit edilmesinin gerekli olduğu durumlarda dünyanın her yerinde yararlanılan bir sınavdır. Tüm dünyaca tanınan ve uygulan TOEIC, İngilizce düzey belirleme amacıyla en çok kullanılan sınavlardan birisidir. TOEIC sınavını TOEFL, GMAT, GRE gibi kalitesi ve güvenilirliği tartışılmaz sınavların da hazırlayıcısı olan Amerikan firması ETS (Educational Testing Service) hazırlamaktadır.
2. TOEIC sınavını:
Şirketler: personellerine verdikleri İngilizce eğitim programlarındaki ilerlemeyi ölçme, personel alımları, promosyon ve terfiler, İngilizce eğitim, seminer, teknik bilgi paylaşımı gibi faaliyetlere katılacak kişileri seçme, şirket genelinde İngilizce düzey belirleme konusunda standardizasyonu sağlama, personelin eğitim gerekesinimi ve eğitim bütçesini belirleme amacıyla tercih ederler.
Dil okulları ve üniversiteler: öğrencileri farklı düzeylerdeki eğitim programlarına yerleştirirken homojen gruplar oluşturabilmek ve öğrencilerin İngilizce gelişimlerini tüm dünyaca bilinen bir testle belgelemek amacıyla tercih ederler.
Bireyler: İş başvurularında, şirket içi yükselmelerde ve aldıkları İngilizce eğitimin sonucunu belgelemek amacıyla tercih ederler. TOEIC skoruna sahip olmak kariyer için iyi bir başlangıç olabileceği gibi Türkiye’de birçok banka ve sağlık sektörü personelleri için de dil tazminatı adı altında maddi destek sağlayabilmektedir.
3. Son zamanlarda yenilenen TOEIC sınavı, günümüz iş dünyasının ihtiyaçlarına daha uyumlu hale getirilmiştir. TOEIC skoru, sınav tarihinden itibaren 2 yıl süre ile geçerlidir.
4. TOEIC sınavı; 200 soruluk dinleme ve okuma bölümlerinden oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır. Sınav, yaklaşık 2 saat sürer.
5. TOEIC sınavına girdikten sonra tekrar sınava girmek için 30 gün beklemeniz gereklidir. Eğer bu sürece uymaz ve sınava girerseniz ilk sınavınızdan sonraki skorlar geçersiz sayılacaktır. Bu durumda size sınav merkezlerince herhangi bir ücret iadesi olmamaktadır.
6. TOEIC sınavına kaydınızı iptal etmeyi sınava girmeden önce isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda yatırmış olduğunuz sınav ücretinin yüzde 25’i iade edilir.
7. Sınav sonucunuzu sadece skor belgesi elinize geçtiği zaman öğrenebilirsiniz. Kurallar gereği telefon, mail, faks vs. ile sınav sonucunuzu öğrenme şansınız yoktur.

TOEIC Başvuru Koşulları

Önce TOEIC sınavını düzenleyen STE ile irtibata geçerek sınava gireceğiniz tarihi belirlemelisiniz.STE size ödeme bilgilerini içeren bir dosya gönderir. Ödeme dosyasındaki bilgiye göre ödeme ve adres bilgilerini tekrar STE’ye faks çekilmesi gerekmektedir. (Banka bilgileri)
Ödeme işlemi tamamlanınca STE adınıza soru ve cevap kitapçığı hazırlar. Sınav günü 30 dk öncesinden STE Sınav merkezine gelip sınava girmeniz gerekmektedir. Sınav için yanınızda bir kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport), kurşun kalem ve silgi getirmeniz gerekmektedir. TC kimlik numaranız doldurmanız gereken bilgiler arasındadır. Ayrıca sınav merkezine gelirken banka dekontunun da yanınızda bulunması gerekmektedir.

TOEIC İçeriği

TOEIC 2 saat süren, 200 soruluk, dinleme ve okuma bölümlerinden oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır.
1.Bölüm:Dinleme
Dinleme bölümü 100 sorudur, yaklaşık 45 dakika sürer ve CDden dinlenir.
1. Kısım: Fotoğraflar – 4 şıklı 10 soru
2. Kısım: Soru-Cevap – 3 şıklı 30 soru
3. Kısım: Kısa diyaloglar – 10 diyalog, her biri için 4 şıklı 3 soru
4. Kısım: Kısa konuşmalar – 10 konuşma, her biri için 4 şıklı 3 soru
2.Bölüm:Okuma
Okuma bölümünün süresi 75 dakikadır ve toplam 100 sorudan oluşur.
1. Kısım: Eksik cümleleri doldurma – 4 şıklı 40 soru
2. Kısım: Metin doldurma – 4 metin, her birinde 4 şıklı 3 soru
3. Kısım: Okuduğunu anlama – Tek metinli 28 soru, çift metinli 20 soru
Sınav, süresi 2 saat olmakla birlikte sorular dışındaki zaman da eklenince yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.
Sınav bitiminde öğrenci kişisel bilgilerini ve eğitim, iş tecrübesi ile ilgili anket sorularını da cevaplar. Geçme ve kalma olmayan sınavda katılımcılar sınav sonucunda aldıkları puana göre derecelendirilir. Her alt puan 5-495, toplam puan ise 10-990 arasında değişmektedir.

TOEIC Programı

TOEIC programlarımız Pre- TOEIC ve TOEIC olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Başka bir deyişle TOEIC kurslarımız iki kurdan oluşmaktadır. Yapılan düzey belirleme sınavından Orta Düzey altında puan alanlara 30 saatlik ön hazırlık (PRE-TOEIC) programı önerilir. Orta Düzey üstünde puan alanlar için doğrudan 90 saatlik TOEIC programı önerilir.
Kayıt ve Derse Başlama
TOEIC kursuna katılmak isteyenler kayıtlarını http://yagem.thk.edu.tr internet adresinden online olarak veya 444 84 58 numaralı telefon aracılığıyla yapabilirler.
Ölçme – Değerlendirme
Kurs öncesinde düzey belirleme sınavı uygulanır ve kursiyerin düzeyi belirlenerek uygun kura yerleştirilmesi sağlanır. Öğrenme-öğretme sürecinde süreç değerlendirme sınavları yapılır.
Programa Katılım Bedeli
PRE-TOEIC programını kapsayan 30 saatlik kurs için toplam KDV dahil 300 TL, TOEIC programını kapsayan 90 saatlik kurs için toplam KDV dahil 900TL ödenir.
Ders Kitapları
Programlarda kurlara göre uluslararası yayınevlerine ait TOEIC ders kitapları ile birlikte YAGEM tarafından geliştirilen öğretim materyalleri kullanılmaktadır.