Öngösterim Görseli

IELTS

Genel Bilgiler

Açılımı International English Language Testing System olan IELTS Sınavı, İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış, British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır
IELTS Sınavı, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. Türkiye’de IELTS’i kabul eden üniversite ve şirket sayısı ise gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca göçmenlik büroları ve devlet kurumları da IELTS sınavını tanımaktadırlar.
IELTS Sınavı Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki modül seçeneğine sahiptir. Genel Eğitim modülü genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir, Akademik modül ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir.

IELTS Başvuru Koşulları

IELTS’ in Türkiye’de uygulandığı şehirler, İstanbul, Ankara ve İzmir olmakla beraber bu sınavın bütün başvuru işlemlerini www.britishcouncil.org.tr adresinden online olarak yapabilirsiniz.
Başvuru işlemleri için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:
1.IELTS’İN HANGİ VERSİYONUNA GİRMENİZ GEREKTİĞİNİ BELİRLEYİN 
a. Akademik
b. Genel Eğitim
2. SINAV TARİHİ VE SON KAYIT GÜNÜNÜ ÖĞRENİN 
Kayıtlar sınav gününden en geç 4 hafta öncesine kadar kabul edilir
Kontenjan olduğu takdirde, sınav tarihinden önceki 3. hafta içinde sınavlar departmanından alınan onay ile gerçekleşen başvurular gecikme bedeline tabii tutulur.
Gecikme Bedeli: 70TL
3. IELTS SINAVI BAŞVURU ÜCRETİNİ BRITISH COUNCIL BANKA HESABINA YATIRIN
IELTS Test ücreti 295TL
* LÜTFEN ELEKTRONİK KAYIT FORMUNUZU DOLDURMADAN ÖNCE SINAV ÜCRETİNİ YATIRIN.
SINAV ÜCRETİ ÖDENMEDEN YAPILAN BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.
BRITISH COUNCIL TL Hesabı
T.C Is Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1386454
Hesap Sahibi İsmi(Alıcı) :British Council – Embassy Office of Cultural Counsellor
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR600006400000110111386454
Banka makbuzunda yazılması gerekenler: Adayın İsmi, Sınav tarihi, Kimlik Numarası (Bu numara online kayıt esnasında kullanılan pasaport ya da TC Kimlik no’su ile ayni olmak zorundadır)
4. BRITISH COUNCIL SİTESİ’NDE  YER ALAN ELEKTRONİK IELTS BAŞVURUSUNU EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLAYIN, 100 KB’I GEÇMEYECEK BİR ADET RESMİNİZİ EKLEYEREK GÖNDERİN VE BRITISH COUNCIL SİTESİ’NDEN TEMİN EDİLECEK ORJİNAL BAŞVURU FORMUNU SINAV GÜNÜ TESLİM EDİLMEK ÜZERE DOLDURUN 
Belirlenmiş kurallar doğrultusunda, konuşma, işitime zorluğu ve benzeri rahatsızlıkları olan adaylar, sınav başvuruları ile birlikte, durumlarını açıklayan raporları da British Council’a sunmalıdır. Bu takdirde özel durumları olan adayların sınavları, ona göre değerlendirilecektir.

IELTS  İçeriği

IELTS dört dil becerisini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ölçmeyi amaçlar. Test Akademik ve Genel Eğitim düzeylerinde iki farklı şekilde uygulanır. Dinleme ve konuşma modülleri her iki düzeyde aynı şekilde uygulanırken; okuma ve yazma modülleri iki düzeyde farklı formatlarda uygulanır. Testin süresi toplam 2 saat 45 dakikadır. Sınavın bölümleri aşağıdaki gibidir:
Listening (Dinleme) bölümü yaklaşık 30-40 dakika sürer. Bu bölümünde çeşitli monolog ve diyalogları dinlemeniz ve bunlarla ilgili soruları yanıtlamanız istenecektir. Bu konuşmaları tekrar dinleme seçeneğiniz yoktur.
Academic ve General Training Reading (Okuma)  bölümünde diğer sınavlarda olduğu gibi okumanız için çeşitli pasajlar verilecek ve 60 dakika içinde yanıtlamanız istenecektir. Akademik ve Genel arasındaki fark ise pasajların akademik ve genel İngilizceyi ilgilendirecek şekilde hazırlanmış olmasıdır. Her ikisi içinde verilen süre aynıdır.
Academic ve General Training Writing (Yazma) bölümünde ise 60 dakika içerisinde size verilen konu başlığı hakkında 150 ve 250 kelimeden oluşan iki kompozisyon yazmanız istenecektir. Akademik Yazma’yı seçen kişilerden 150 kelimelik yazılarında kendilerine verilen bir diyagram ya da tablo hakkında görüşlerini belirten ve oradaki bilgileri açıklayan bir kompozisyon yazmaları beklenecektir. 250 kelimelik kompozisyon ise bir fikir ya da bir sorunun çözümü ile ilgili görüş ve becerilerini gösteren bir yazı olacaktır. Genel Yazma’yı seçen kişilerden 150 kelimelik kompozisyonda bilgi isteyen ya da bir durumu anlatan, 250 kelimelik yazıda ise kendilerine verilen bir problem hakkında görüş bildiren bir yazı yazmaları istenecektir.
Speaking (Konuşma) bölümünde yüz yüze bir görüşme yapmanız gerekecektir. Burada amaç sizin konuşma ve kendinizi sözlü olarak ifade etme yeteneğinizi ve yeterliliğinizi ölçmektir. Bu bölüm yaklaşık 15 dakika sürmektedir.
Adayların sınav sonuçları 1 ile 9 rakamları arasında puanlamaya göre değerlendirilir. Bu puanlama sonucunda her bir rakam bir düzeye denk getirilerek adayın İngilizce düzeyi açıklanır. Sonuç olarak sınav geçme ve kalmayı belirlemeyi değil düzey belirlemeyi amaçlar. IELTS Sınavı puanlama sistemi aşağıdaki gibidir:
9 – Uzman Kullanıcı (Expert User)
Dil üzerinde tam bir hakimiyeti vardır: uygun, doğru ve akıcı konuşma ve tam anlama becerisine sahiptir.
8 -Çok İyi Kullanıcı (Very Good User)
Dil üzerinde sadece sistematik olmayan hatalar ve uygunsuzluklar dışında tam bir hakimiyeti vardır. Bilgisi dahilinde olmayan konularda anlaşmazlıklar olabilir. Zor ve detaylı tartışmalarda başarılıdır.
7 – İyi Kullanıcı (Good User)
Dil üzerinde bazı durumlarda olabilecek rastlantısal hatalar, uygunsuz kullanım ve yanlış anlamalar dışında eylemsel hakimiyeti vardır. Genellikle zor ve karmaşık dili iyi kullanır ve detaylı muhakemesini yapar.
6 – Doyurucu Düzeydeki Kullanıcı (Competent User)
Bazı hatalar, uygunsuz kullanımlar ve yanlış anlamalar olmasına rağmen genellikle dili efektif kullanır. Yabancısı olmadığı konularda oldukça zor seviyedeki İngilizceyi kullanabilir.
5 – Makul Düzeydeki Kullanıcı (Modest User)
Hata yapmaya müsait olmasına rağmen birçok durumda genel anlamı çıkarabilir ve dil üzerinde kısmi bir hakimiyeti vardır. Bildiği bir konuda basit bir iletişim kurabilir.
4 – Sınır Düzeyindeki Kullanıcı (Limited User)
Bilgisi dahilinde olan durumlarda bile İngilizce becerisi limitlidir. Anlama ve ifade etmede sık sık problem yaşar. Karmaşık ve zor bir dili kullanamaz.
3 – Aşırı Sınır Düzeydeki Kullanıcı (Extremely Limited User)
Sadece çok iyi bildiği konuları anlayıp ifade edebilir. İletişimde sık sık zorluk yaşar.
2 – Yetersiz Kullanıcı (Intermittent User)
En basit bilgileri belirli kelimelerle ifade etmek bildiği konularda kısa formüller kullanmak ve acil ihtiyaçlarını belirtmek dışında gerçek iletişim kurmak mümkün değildir. Yazı ve konuşma İngilizcesini anlamakta zorluk çeker.
1 – İşlevsiz Kullanıcı (Non User)
Birkaç kelime dışında dili kullanma yeteneği yoktur.
Her bölüm için ayrıca tüm test puanınızdan ayrı bir puan alırsınız. Bunlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF). Sınavdan alınan Genel Not, Dinleme veya Okuma bölümlerinden alınan notlar buçuklu rakamlar ile de ifade edilebilir (örn 4,5 veya 6,5 gibi). Ancak, Yazma ve Konuşma bölümleri sadece tam rakamlar ile belirtilir. (örn 4,0 veya 6,0 gibi).

IELTS Programı

IELTS programlarımız Pre-IELTS ve IELTS olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Başka bir deyişle IELTS kurslarımız iki kurdan oluşmaktadır. Yapılan düzey belirleme sınavından 5.0 ve altında puan alanlara 30 saatlik ön hazırlık (PRE-IELTS) programı önerilir. 5.5 ve üstünde puan alanlar için doğrudan 90 saatlik IELTS programı önerilir.
Kayıt ve Derse Başlama
IELTS kursuna katılmak isteyenler kayıtlarını http://yagem.thk.edu.tr internet adresinden online olarak veya 444 84 58 numaralı telefon aracılığıyla yapabilirler.
Ölçme – Değerlendirme
Kurs öncesinde düzey belirleme sınavı uygulanır ve kursiyerin düzeyi belirlenerek uygun kura yerleştirilmesi sağlanır. Öğrenme-öğretme sürecinde süreç değerlendirme sınavları yapılır.
Programa Katılım Bedeli
PRE-IELTS programını kapsayan 30 saatlik kurs için toplam KDV dahil 300 TL, IELTS programını kapsayan 90 saatlik kurs için toplam KDV dahil 900TL ödenir.
Ders Kitapları
Programlarda kurlara göre uluslararası yayınevlerine ait IELTS ders kitapları ile birlikte YAGEM tarafından geliştirilen öğretim materyalleri kullanılmaktadır