Öngösterim Görseli

YADEM kurslarına ne zaman kayıt yaptırabilirim?

YADEM kurs başvuru ve kayıt tarihlerini akademik takvimden takip edebilirsiniz.

YADEM Ön kayıt yaptırmak mümkün mü?

YADEM kurslarına ön kayıt yaptırılabilmektedir.

YADEM Yabancı dil kurslarında hangi kitap ve materyaller kullanılmaktadır?

YADEM İngilizce dil kurslarında kullanılan kitaplar Avrupa Konseyince yayınlanan Ortak Başvuru Metnindeki (OBM) düzeylere ve düzlemlere göre hazırlanmış ve yabancı yayınevleri tarafından basılmış kitaplardır.  Dönem içinde kullanılan diğer materyaller program ve materyal hazırlama bölümünce geliştirilir.

YADEM Türkçe dil kurslarında kullanılan kitap ve materyaller her yıl başında program ve materyal hazırlama bölümünce belirlenir ve geliştirilir.

YADEM’de bir dil kursu ne kadar sürmektedir?

YADEM’de bir dil kursu 32 hafta sürmektedir.

YADEM sınıflarını en çok kaç kişiliktir?

Sınıflarımız en fazla 20 öğrenciliktir.

YADEM'deki kurslarla ne gibi beceriler geliştirmiş olacağım?

YADEM dil kursu dildeki dört temel beceriyi (Dinleme, Okuma, Yazma, Konuşma) geliştirmeyi hedefler.

YADEM ücreti ne kadardır ve bu ücreti nasıl ödeyebilirim?

YADEM bünyesinde verilen Türkçe ve İngilizce Dil Programlarına katılım ücreti her iki kurs için de 3000$ ‘dır. . Öğrenim ücretleri her dönemin başında toplam iki dönem olarak  belirtilen hesap numaralarına ödenir. Öğrenim ücretleri bankaya ödenirken mutlaka Öğrencinin Pasaportta yazılı olan adı, program adı, program yılı ve dönemi belirtilir.(Örnek: Ahmet DURSUN, İngilizce Dil Eğitim Programı, 2014-2015 Akademik yılı,1. Dönem Öğrenim Ücreti)

Ders materyalleri için ayrı bir ücretlendirme var mı?

YADEM’de kullanılan ders materyalleri (kitap, cd, çalışma kağıtları) ücretlendirmeye dâhildir.

YADEM yabancı dilkurslarından bir belge edinebiliyor muyum?

Yeterlilik sınavında yeterli başarıyı gösteren öğrencilere sertifika verilmektedir.

Kurslarınıza devam etmeden dil sertifikası alınabilir mi?

Kurslarımıza devam etmeden belge almak belge alınması mümkün değildir.

YADEM’den alacağım sertifikamın geçerliliği var mıdır? Bana sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Türkçe dil kurslarımızdan alınan belgeler Yüksek öğretim kurumu tarafından kabul edilmektedir yani Türkiye’de ki üniversitelerin Türkçe eğitim veren bölümleri için geçerlidir.

Bir belgenin geçerliliği, belgeyi veren kurum tarafından değil, bu belgeyle işlem yapacak olan karşı kurum tarafından belirlenir. İngilizce kurslarımızdan alınan belgeler Türk hava kurumu üniversitesinin İngilizce eğitim veren bölümleri için dil yeterliliğini karşılamaktadır.

YADEM yeterlik sınavının içeriği nedir?

Yeterlilik sınavında dildeki dört temel beceriyi (dinleme, konuşma, okuma, yazma) ve üç alt beceriyi (dil bilgisi, kelime bilgisi ve telaffuz) kapsamaktadır. Sınav üç aşamalıdır. İlk aşama öğrencilerin dinleme, okuma, dilbilgisi ve kelime bilgisi becerilerini ölçmektedir. İkinci aşama öğrencilerin hedef dilde kendilerini yazılı olarak ifade etme becerilerini ölçmektedir. Son aşama ise öğrencilerin kendilerini hedef dilde sözel olarak ifade etme becerilerini ölçmektedir.

Yabancı dil öğrenimi sırasında dönem doldurabilir miyim?

Evet, dönemler arasındasında öğrenciler istedikleri takdirde dilekçe vererek bir sonraki dönemden itibaren devam etmek üzere dönem dondurabilirler.

Kurslara devam zorunluluğu var mı? Kaç saat devamsızlık hakkım var? Devamsızlık yaptığımda sınava girme hakkımı kaybeder miyim?

Öğrenciler derslerin % 90’ına devam etmek zorundadırlar. Mazeretli devamsızlıklarını belgelendirmek ve resmi olarak belgelendiremeyecekleri durumlarda izin almak için izin istek dilekçesi yazmaları gerekmektedir. Türkçe ve İngilizce izin istek dilekçe formatlarına web sayfamızdan ulaşıp indirebilirsiniz.

YADEM’e kaydolan Yabancı uyruklu öğrenciler öğrenci vizesi almak için ne yapmalı?

Yurt dışından öğrenci vizesi almak isteyenler, öncelikle TÖMER Uluslararası İlişkiler Birimiyle iletişim kurarlar. Bu birimin yönlendirmesi sonucu kendilerine verilen banka hesap numarasına 250 Amerikan doları yatırırlar ve Akseptans Belgesi talebinde bulunurlar. TÖMER tarafından kendilerine gönderilen Akseptans Belgesi ile bulundukları ülkenin Türk Büyükelçiliğine öğrenci vizesi için başvururlar. Türkçe kurslarına katılmak isteyenlerin Akseptans Belgelerini Türkiye’de bulunan yakınları aracılığıyla TÖMER’in herhangi bir şubesinden almaları da mümkündür.  Kursa katılacak kişiler vizelerini aldıktan sonra eğitim almak için gittikleri ildeki TÖMER Şubesinde kayıt yaptırırken Akseptans Belgesi için yatırmış oldukları 250 Amerikan doları kurs ücretinden düşülür.

Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için gelen yabancı uyruklu öğrenciler ne kadar süre ile ikamet izni alabilir?

TÖMER Türkçe kurslarına kayıt yaptırdıktan sonra, Öğrenci İşlerinden aldığınız Öğrenci Belgesi ile bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne başvurarak ikamet izni alabilirsiniz. Türkçe kurslarına devam ettiğiniz sürece 6 aylık dönemler halinde ikamet izni almanız mümkündür.

Kurslara yalnızca bayramlar ve kutlamalar nedeniyle resmi tatil günlerinde ara verilmektedir.